ΚΥ 5/2/2017 18:30 ΓΚΡΑΒΑΣ ΚΛ. ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ ΑΟ ΖΕΥΣ ΕΡΥΘΡΟΥ 36 - 66
ΔΕ 13/2/2017 22:00 ΣΤΡΕΦΗ ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 65 - 33
ΚΥ 19/2/2017 18:30 ΓΚΡΑΒΑΣ ΚΛ. ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ ΑΟ ΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ 34 - 60
ΚΥ 5/3/2017 20:30 ΓΚΡΑΒΑΣ ΚΛ. ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨ. ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 67 - 42
ΣΑ 18/3/2017 20:00 ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΠΑΤ. ΟΡΦΕΑΣ Κ.ΠΑΤΗΣΙΩΝ ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 0 - 20
ΚΥ 26/3/2017 18:30 ΓΚΡΑΒΑΣ ΚΛ. ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 32 - 53
ΠΕ 30/3/2017 20:30 ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ ΚΛ. ΑΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 56 - 28
  • Το απόγευμα στου Στρέφη έκρυβε μια ήττα από την ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ με 48-63!

Παρά τα σημάδια βελτίωσης, η ομάδα μας ακόμη δεν έχει βρεί το δρόμο της.

Για τον ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ έπαιξαν οι:

Τσεκούρας, Μπουγιούρης 13(1), Αθανασίου 6, Μαρτίδης 12(2), Καρτερολιώτης, Βρούτσης 4, Νιαβής 10, Χατζόπουλος 3.

• Στο υπέροχο νέο κλειστό "Τ. ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ" στο ΚΑΡΕΑ, οι ΠΑΙΔΕΣ του Γ.Σ. ΠΑΤΗΣΙΩΝ έκαναν ίσως τη χειρότερη φετεινή τους εμφάνιση και έχασαν από τον ΑΟ ΚΑΡΕΑ με 73-33.

Τα δεκάλεπτα: 24-9, 18-8, 15-3, 16-13.

Γ.Σ. ΠΑΤΗΣΙΩΝ (Σιδερής): Αντωνογεώργος, Βανδώρος, Τσαγγάρης, Γεώργας 7, Φυντικάκης 3, Κατσαμπίρης, Γεροστάθης 2, Παπαλώτος 3, Κωστάκης 4, Καπέλιος 2, Δανακούρτης 12.

• Παίζοντας πολύ όμορφο μπάσκετ και με σοβαρότητα για 40 συνεχόμενα λεπτά, οι αθλητές των ΠΑΙΔΩΝ του Γ.Σ. ΠΑΤΗΣΙΩΝ, κέρδισαν προχθές στην Ηλιούπολη τον ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΟ ΑΣΚΗ με 59-49.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 17-25, 5-12, 16-20.

Γ.Σ. ΠΑΤΗΣΙΩΝ (Σιδερής): Γοργίας, Βανδώρος, Τσαγγάρης, Γεώργας 13, Φυντικάκης, Κατσαμπίρης, Γεροστάθης 14, Παπαλώτος 4, Κωστάκης 13, Καπέλιος 5, Δανακούρτης 10.

• Αγώνας για γερά νεύρα αποδείχτηκε η εκτός έδρας αναμέτρηση με το St. Cathrine's, η οποία βρήκε τα ΠΑΤΗΣΙΑ νικητές με το «αγγλικό» σκορ 5-4, στο Soccer Link (όμιλος Ευ Αγωνίζεσθε). Οι αντίπαλοι στο α' ημίχρονο διατηρούσαν την υπεροχή και αξιοποιώντας τις ευκαιρίες τους προηγήθηκαν με 2-0. Προς το τέλος της περιόδου μετά από κόρνερ και αδυναμία της αντίπαλης άμυνας να διώξει βρέθηκε ο Φλέντζερης στην μικρή περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μειώνοντας σε 2-1.

Στο β' ημίχρονο η ομάδας μας μπήκε δυναμικά πίεσε και με 2 γκολ του Γκορίτσι πήρε προβάδισμα με 3-2. Το St. Cathrine's αντέδρασε ισοφαρίζοντας στα μέσα του ημιχρόνου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο αγώνας έγινε θρίλερ. Σουτ από μακριά των αντιπάλων, ασταθής απόκρουση του τερματοφύλακά μας και οι αντίπαλοι ξαναπροηγήθηκαν με 4-3. Τα ΠΑΤΗΣΙΑ μίλησαν στο τέλος. Εξαιρετική πάσα του Γκορίτσι στο Βλαχονικολό ο οποίος με αριστερό γυριστό σουτ (δοκάρι και μέσα) κατάφερε να ισοφαρίσει. Η συνέχεια ανήκει στο επιθετικό δίδυμο. Ο Βλαχονικολός αξιοποίησε με πλασέ, κάθετη πάσα του Γκορίτσι και έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στο αντίπαλο τέρμα δίνοντας τη νίκη στην ομάδα μας με τελικό σκορ 5-4

• Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το παμπαιδικό τις υποχρεώσεις του για το 2014. Και οι δύο αγώνες που έγιναν το Σαββατοκύριακο βρήκαν τα ΠΑΤΗΣΙΑ να κερδίζουν τους αντιπάλους τους, στο πλαίσιο των πρωταθλημάτων του Soccer Link.

Συγκεκριμένα το Σάββατο στον αγώνα για τον όμιλο ΕΠΣΑ, η ομάδα μας με πολύ καλή απόδοση παρά τις ελλείψεις, κατάφερε να γυρίσει το εις βάρος της αποτέλεσμα και κέρδισε τον ΑΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ με 2-1. Ο αγώνας είχε αρκετές φάσεις και πείσμα από τις δύο ομάδες για τη νίκη.  Η αντίπαλη ομάδα προηγήθηκε στα μέσα του β' ημιχρόνου αλλά το σύνολο του κ. Μανωλά έδειξε χαρακτήρα και στα τελευταία  5 λεπτά της αναμέτρησης πέτυχε 2 τέρματα κατακτώντας σπουδαία νίκη.  Τα γκολ της ισοφάρισης πέτυχε  ο Φλέντζερης και η νίκη ήρθε με το  αυτογκόλ του αμυντικού σε κεφαλιά του Παπαδόπουλου μετά από καλοχτυπημένο κόρνερ του Τσάτση.

Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα παραμένει στην κορυφή του ομίλου με 10 βαθμούς και στην τελευταία αγωνιστική αντιμετωπίζει τον ΑΤΛΑΝΤΑ ΑΘΗΝΩΝ (έχει 8 βαθμούς) για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στο πρωτάθλημα.

Στον αγώνα της Κυριακής για τον όμιλο ΕΥ ΑΓΩΝΙΖΕΣΘΑΙ, η ομάδα μας αντιμετώπισε την ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ  την οποία κέρδισε 4-1.

Όλοι οι παίκτες έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και ξεπέρασαν τις προσδοκίες του προπονητή τους. Τα ΠΑΤΗΣΙΑ έδειξαν από την αρχή της αναμέτρησης τις διαθέσεις τους και στο 1ο λεπτό προηγήθηκαν με ψηλοκρεμαστό σουτ του Γκορίτσι. Κόντρα στη ροή του αγώνα και παρά την πίεση που άσκησε η αντίπαλη ομάδα, ο Γκορίτσι σημείωσε το 2-0 της αναμέτρησης . Σκορ που έστειλε τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα. Στο β' ημίχρονο το σύνολο του Μανωλά μπήκε ξανά δυναμικά απείλησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και μετά από μία οργανωμένη επίθεση πέτυχε το 3ο τέρμα με τον Τσάπο, ο οποίος πανηγύρισε με τον δικό  του ξεχωριστό τρόπο (κολοτούμπα). Η συνέχεια ανήκει στον Γκορίτσι ο οποίος βρέθηκε στην μεγάλη περιοχή των αντιπάλων και δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 4-0 πετυχαίνοντας χατ τρικ.  Η ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ παρά τις ευκαιρίες που είχε κατάφερε να βάλει το γκολ της τιμής στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Ο προπονητής έμεινε ευχαριστημένος  από τις συμμετοχές των παικτών του και σαφώς από την εμφάνισή τους.

• Με μια εντυπωσιακή εμφάνιση που συνδυάστηκε με πολλά γκολ έκλεισε τη χρόνια η ομαδα του παμπαιδικού.

Στον εξ αναβολής αγώνα με τον Γκυζιακό για το πρωτάθλημα του Soccer Link (όμιλος ΕΠ), τα Πατήσια κέρδισαν με σκορ 4-1. Το αποτέλεσμα αυτό φέρνει την ομαδα μας να συγκατοικεί στην πρώτη θέση του ομίλου με τον Άτλαντα Κυψέλης.

Στο αγωνιστικό κομμάτι της βραδιάς, η εξ αριστερών εμβολή της άμυνας του Γκυζιακού από τον Γκορίτσι και η σέντρα του προς τα δεξιά της μεγάλης περιοχής των αντιπάλων, βρήκε πάνω στην κίνηση τον Τσάπο ο οποίος με δυνατό ευθύβολο σουτ άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης. Με το αποτέλεσμα αυτό οι ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα.

Στις αρχές του β' ημιχρόνου μια καταληκτική κάθετη πάσα του Μπαλατή στα μετόπισθεν της αντίπαλης άμυνας βρήκε σε καίριο σημείο τον Γκορίτσι, ο οποίος με εκπληκτικό τρόπο πέρασε τον τελευταίο αμυντικό και τον τερματοφύλακα και προ κενής εστίας σημείωσε το 2-0 της αναμέτρησης! Το τρίτο τέρμα των Πατησίων πέτυχε με μία εμπνευσμένη λόμπα ο Τσάπος έξω από την μεγάλη περιοχή του Γκυζιακού. Οι αντίπαλοι κατάφεραν να μειώσουν ύστερα από λανθασμένη ενέργεια της άμυνάς μας. Στο σημείο αυτό ο αξιόμαχος Γκυζιακος πίεσε για κάτι καλύτερο, αλλά η εκ δεξιών επέλαση του Αγουρίδη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τα κενά της αντίπαλης άμυνας σημειώνοντας το τέταρτο γκολ από το ύψος του πέναλντι, έβαλε τέρμα στις όποιες βλέψεις των παικτών του Γκυζιακού.

Ο προπονητής κ. Μανωλάς έδωσε συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες τόσο για την εκτεταμένη νίκη όσο και για την εμφάνισή τους.
    Επεσήμανε ότι οι αλλαγές που επιχειρεί στα σχήματα της ομάδας εξάγουν σημαντικά συμπεράσματα για το αγωνιστικό μέλλον των παικτών.  Επίσης ευχήθηκε χρόνια πολλά στα "Πατησάκια" καλή και υγειή χρονιά με καλές επιδόσεις στους αγώνες και κυρίως στο σχολείο τους.

• Όταν χάνεις τα εύκολα, χάνεις το παιχνίδι και με 49 πόντους...!

Γ.Σ. ΠΑΤΗΣΙΩΝ - ΑΣΚ ΚΡΥΟΝΕΡΙΟΥ 45-49.

Δεκάλεπτα:13-7, 12-17, 9-14, 11-11.

Γ.Σ. ΠΑΤΗΣΙΩΝ (ΚΑΤΣΑΡΟΣ) Σαμαρτζής 2, Βρούτσης, Ατσαλάκης 4, Μπουγιούρης 4, Νιαβής 1. Μαρτίδης 4, Κατσιμίχας 10(1), Παπάς 6, Γιαννοσπύρος 4, Χατζόπουλος, Τσιλιάνος 1, Σιδερής 9(1).

ΑΣΚ ΚΡΥΟΝΕΡΙΟΥ(ΖΑΒΑΛΙΑΝΗΣ)Καραμάνης 12, Καλατζόγλου 2,  Βαλλιανάτος, Καρλής, Πολυδώρου Α. 4, Γεωργόπουλος 23(1), Πολυδώρου Ν. 8.

• ΓΑ ΠΑΤΗΣΙΩΝ - ΑΟ ΔΙΟΝΥΣΟΥ 40-47

Στη πρώτη αγωνιστική του 2014, οι ΠΑΙΔΕΣ παίζοντας εναντίον της ομάδας του ΑΟ ΔΙΟΝΥΣΟΥ, από τις καλύτερες του ομίλου, παρά λίγο να πετύχουν τη μεγάλη ανατροπή στο παιχνίδι στη τελευταία περίοδο. Τελικά, πλήρωσαν τη κακή εμφάνιση του πρώτου δεκαλέπτου και έχασαν 40-47.

Τα δεκάλεπτα: 6-15, 5-8, 7-9, 22-15.

Η σύνθεση και σκόρερς:

ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ(ΣΙΔΕΡΗΣ): Γοργίας, Βανδώρος, Τσαγγάρης, Γεώργας 2, Καπέλιος 4, Φυντικάκης 4, Γεροστάθης 5, Παπαλώτος 11, Κωστάκης 8, Δερμιτζάκης, Δανακούρτης 6, Μανωλάκος.

•  Η Ατυχία η κούραση και το αντιαθλητικό παιχνίδι των γηπεδούχων , συνθέτουν το τρίπτυχο της ήττας στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο στην Μεταμόρφωση για το Τουρνουά του Soccer link.

Παρά το πάθος και την αγωνιστικότητά τους τα Τζούνιορ ηττήθηκαν τελικά από τον Ατρόμητο με 3-1 .

Παιχνίδι με πολύ δύναμη που τα Πατήσια έδειχναν να το ελέγχουν ,παρά το αντιαθλητικό παιχνίδι του Ατρομήτου που δεν επέτρεψε στον τερματοφύλακά μας Βασίλη Γιαννακό να αγωνιστεί καθώς με το που μπήκε (αλλαγή του Γιώργου Σάντα που δέχτηκε κλωτσιά στο πρόσωπο πεσμένος στο έδαφος στην φάση που απέκρουσε πέναλτυ ) δεχτηκε πάτημα από τον αντίπαλο ενώ είχε πιάσει την Μπάλλα.

Παρ'όλα ταύτα τα Πατήσια προηγήθηκαν 12' πριν το τέλος του αγώνα με 1-0 με ωραίο πλασσέ του Αντώνη Φόνσου ,αλλά δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα καθώς η κούραση και οι Πολλές αλλαγές στο τελευταίο δεκάλεπτο έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να πετύχουν 3 γκολ για το τελικό 3-1.

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια σε όλα τα παιδιά και περαστικά στον προπονητή της Ομάδας Κο Γιώργο Γαραζιώτη που ταλαιπωρείτε από ίωση και δεν ήταν στο γήπεδο .

•  Με 5-3 τα Μίνι Τζούνιορ νίκησαν την αντίστοιχη ομάδα της Κορωνίδας για το Τουρνουά ''Κιβωτός''.

Πιο δυνατά και με περισσότερη φόρα μπήκαν στο παιχνίδι οι ποδοσφαιριστές της Κορωνίδας που προηγήθηκαν 1-0 στο 2' μόλις λεπτό .

Αυτό μάλλον ερέθισε τους ποδοσφαιριστές των Πατησίων που ανέλαβαν την πλήρη πρωτοβουλία στο παιχνίδι και κατάφεραν αμέσως να ισοφαρίσουν και στην συνέχεια να προηγηθούν με 4-1 . Στο σημείο αυτό χαλάρωσαν καθώς όλοι πλέον ήθελαν να πετύχουν ένα γκολ με αποτέλεσμα η Κορωνίδα με δύο γρήγορα γκολ να μειώσει σε 4-3 . Και ενώ όλοι πίστευαν πως θα είχαμε ένα ''θρίλερ'' στην συνέχεια ,τα Πατήσια σοβαρεύτηκαν και δεν έδωσαν κανένα δικαίωμα να αμφισβητηθεί η ανωτερότητά τους πετυχαίνοντας άλλο ένα γκολ για το τελικό 5-3 .

Ικανοποιημένος δήλωσε στο τέλος, ο Προπονητής της Ομάδας Κος Κώστας Καραγιάννης ,για το γεγονός πως η διακοπή των εορτών δεν επηρέασε την αγωνιστική ικανότητα των ποδοσφαιριστών του.